התקשרו עכשיו 04-8622257 | 054-812-70-07

התקשרו עכשיו
04-8622257
054-8127007


לדף הבית

שם:
טל:
מייל:

תוכן ההודעה

חקירת מותם של חללי צה"ל ומשפחות החללים

חקירת מותם של חללי צהל ומשפחות החללים"ארז רצה לקעקע על היד את המשפט: "במותם ציוו לנו את החיים"  

מאמרה של מיכל יעקב יצחקי  בישראל היום מיום שישי ה-12/12/14.

 במאמר מתאר אביו של ארז שגיא, כי לא שקט ולא הרפה, וכשהגיעו לביתו וסיפרו על מותו של הבן, כשאשתו עדנה איתו והוא בבית, הרי שהוכה בהלם.

אלא שהלם נוסף ציפה לו לאחר שקם מהשבעה ושמע שמרננים שבנו ארז שגיא ז"ל, חיפף בשמירה עם עוד חברים ובשל מחדלם של החיילים הרי שהמחבלים נכנסו דרך המחילה- מנהרה, הגיעו אל עמדת השמירה בנח"ל עוז. בעמדה היה לפי מה שנדרש חייל אחד אותו חיסלו המחבלים ולאחר מכן הותקפו החיילים ונהרגו. לפי התיאור מהצבא הרי שארז וחבריו היו שאננים לnה שקורה סביבם, והמוות היה ברור כשאין הלוחמים לוחמים. אילן אביו של ארז, לא שקט ולא רצה לשבת עם אבלו, אלא החליט לבדוק בעצמו אם אכן הבן - ארז שהיה חדור מוטיבציה רבה ואהבת המדינה וצה"ל חיפף בשמירה.

אילן, לא סגר את הדלת בפני המחשבות על האירוע והתאווה לדעת מה היה שם, הניעה אותו לבדוק, לדעת למרות שהמשפחה היא משפחתו של חלל צה"ל בכל מקרה, וכך בעקבות סרטון שראה ניתן להבין שלא היה כאן מקרה של חיילים אדישים, אלא שהיו ראיות שאילן הגיע אליהן, שהחיילים נלחמו וירו .

אילן הגיע לכך שלמעשה הקצין לא הנחה את החיילים כיאות. לא בדבר המנהרה-מחילה והסיכון הקיים שאלו ימי מבצע והיו אמורים להגביר את השמירה. כל ההיערכות באזור היתה אמורה להיות אחרת. אילן גם גילה שלמעשה הפקידו על המקום את בנו, ועוד חניכי קורס מ"כים שאינם מכירים את הגיזרה דבר שלטענתו לא היה צריך להתקיים בדרך הזו.  

מצער לראות כיצד הצבא ממשיך לחיות הלאה עם המחדלים הנוראים, במקום לברר עד תום, מה קורה, לבדוק אם לא היתה כאן התנהגות פיקודית לקויה ואחריות למותם של החיילים, במקום לגלות ולחקור מה האמת, "ביד קלה על ההדק", קובעים שהחיילים התנהגו בשאננות וחסר אכפתיות למה שקורה סביבם, כולל התחמקות מלהילחם, דבר ש"התחקירן" אילן שגיא, אביו של ארז ז"ל, גילה זאת ללא מאמצי חקירה רבים, בעודו אזרח, כשלצבא יש את כל היכולות והאמצעים, אך לא תמיד הרצון להגיע לחקר האמת.

ישנו כאן מצב ציני שהצבא מודיע למשפחת החללים שבנם נספה, אך הוא היה לא עירני מספיק, הדבר באחריותו שלו, והמשפחה הכואבת במקרים רבים שוקטת, וכדי לא לחטט עמוק בפצע, משפחות רבות יושבות עם כאבם שבעה ואף שנים לאחר מכן, ללא מוטיבציה לנבור בשאלה, אם באמת הבן נהרג בשל התרשלותו, או בשל טעות פיקודית או רשלנות מפקדים בשטח.

רק משפחות שמתעקשות לדעת מה האמת בדיוק, רק מי שאיננו מוכן לקבל אמירה סתומה: "המוות היה בלתי נמנע", עושות מה שהצבא למעשה מחוייב בו, לחקור היטב את כ ל מה שקרה, עד דוק. לעיתים המסקנות החמורות קיימות, אבל למשפחה אומרים בחצי פה: "המוות היה בלתי נמנע".

מן הראוי שמשפחות החללים ידרשו, כפי שדרשתי במקרים רבים והבולט בהם הוא מקרהו של אהוד שניאור ז"ל, שהוריו היקרים שולה ויעקב שניאור, לא הסכימו לקבל את הקביעה, - "איש לא טרטר אותו", "הרגל שלו היתה בסדר", "הוא התעקש לרוץ" "המפקדים לא ידעו מכלום", ובאופן מפתיע חייל שרק יצא מבית חולים כשרגלו טרם החלימה, והקצינים לא היו ערים לכך, טורטר ולא ידעו הקצינים מה הוא עובר, למרות שהיו כבר מקרים ביחידה של טרטורים, ראוי שהורים לחיילים שמאבדים חייהם בשרות הצבאי, ינשכו שפה ויבדקו היטב את פרטי האירועים שקדמו והביאו למות בנם, ולהתעקש לוודא מה מידת המעורבות של הקצינים במעשי החיילים שהם תחת מרות מ"כים ובכלל, ראוי לבדוק היטב ולדרוש חקירה לעומק של המקרים.

טיפול נכון גם יוציא את הצדק לאור, גם יגרום לכך שמפקדים לא ראויים לא ישמשו בתפקידם,

גם ינקו את שמם של החיילים עצמם אם ינסו להדביק בהם רבב על לא עוול בכפם.


עו"ד יואב צח וכס

8/6/2021.   המשרד של עו"ד יואב צח וכס עבר ב 15/1/2021 מרחוב העצמאות 54 בחיפה אל שד' הפלי"ם 7, בניין הפניקס בחיפה, ליד קריית הממשלה. המשרד בקריית ביאליק, ברחוב רחל 4, איננו פועל. בברכה,   עו"ד יואב צח וכס

עו"ד יואב צח מסייע לחיילות וחיילים שקיבלו שיבוץ בצה"ל, שאיננו תואם את יכולותיהם והישגיהם. קורה שמשבצים "לא לפי צורכי הצבא", כאשר מי שלמד 5 יחידות מחשב בהצטיינות מוצבת כטבחית, כשאין לה רקע בנושא והיכולות שלה הרבה מעבר לתפקיד של טבחית. קורה גם שמציבים כתצפיתנית מי שאיננה מסוגלת לשבת שעות מול מסך, אבל למדה והוכשרה באימוני ספורט להיות מדריכתירונים. אני פונה למערכת הצבאית  על מנת שיבדקו מחדש לאור התעודות של החיילת או החייל, ומנסים יחדיו לגרום לשינוי השיבוץ הלא מותאם. עו"ד יואב צח וכס

הציבור מוזמן לקרוא את המאמרים החדשים שנוספו לאתר. 

 

 

28/10/15

באתר זה קיימים 123 מאמרים שכתב עו"ד יואב צח וכס.המאמרים  מתחומים שבהם עוסק עורך דין יואב צח וכס. מתחומים רבים של חיי היום יום.

ניתן להעזר בהם כבסיס לטענות משפטיות. המאמרים נכתבו על סמך ניסיון של עורך דין יואב צח וכס בבתי משפט, בהסתמכות על מאמרים וספרות משפטית ענפה, כשכל האמור במאמר על סמך ייצוג שייצג לקוחות. 

עו"ד יואב צח וכס 

 

 


 

12/08/2015

מפורטל נכי צה"ל- התגמולים שמשולמים לפי אחוזי הנכות, לנכי צה"ל.

______________________________________________________________________________

12/08/2015

ראיון עם עו"ד יואב צח - הטיפול שהעניק אגף השיקום לחייל צה"ל ששתי רגליו נקטעו

  _________________________________________________________________________________

20/7/2014

ראיון עם עו"ד יואב צח - על גישור משפחתי


 

10/7/2014

ראיון רדיו עם עו"ד יואב צח - על העלמות של 14,000,000 ₪ ששייכים למשוחררי צהל בהתאם לחוק הפיקדון של חיילים משוחררים


 

 

 

20/02/14

נכה תובע את חברת החשמל - כתבה בוואלה


 

 27/01/09

עו"ד יואב צח וכס בבג"צ: "מישהו היה צריך למות כדי שמשהו יזוז"


שם:
טל:
מייל:

תוכן ההודעה

עורך דין ירושות | עורך דין עיזבון
קרית ביאליק: רחל 4, טל’ 04-8721480 | חיפה: העצמאות 54, טל’ 04-8622257 | פקס: 04-8622292
נייד יואב: 054-8127007 | מייל: joabzach@gmail.com

 

האמור באתר אינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף ליעוץ משפטי הניתן ע"י עורך דין.

יואב צח וכס - עורך דין, נוטריון ומגשרC כל הזכויות שמורות

בניה - שמרת מחשבים - בנייה ניהול ותחזוקת אתרים