התקשרו עכשיו 04-8622257 | 054-812-70-07

התקשרו עכשיו
04-8622257
054-8127007


לדף הבית

שם:
טל:
מייל:

תוכן ההודעה

צוואה של מי שמוכר פגוע נפש – האם תהייה לה זכות קיום?

 

alone-513525 640החוק קובע באופן מפורש, כי מי שהוא פסול חסוי או קטין או איננו מבחין בטיבה של הצוואה, איננו יכול לערוך צוואה. (סעיף 26 לחוק הירושה).

אבל האם אדם שמוכר כפגוע נפש, על ידי המוסד לביטוח לאומי או משרד הביטחון או גורם ממלכתי אחר, יוכל לומר "בכל מקרה אני רוצה לצוות את הרכוש שלי, לפי רצוני".

בעיני הציבור מי שמוכר כפגוע נפש, נחשב לאדם שאיננו מסוגל להביע דעתו ורצונו באופן רציני, לעיתים גם נחשב למי שעלול לבזבז כספים לריק ולא ישמור על כספיו ורכושו, ולכן קיימת רתיעה וחשש כשמדובר באדם שמוכר כפגוע נפש, שאין אמירתו צריכה להתקבל, ביחוד כשמדובר בהורשת רכוש ונכסים כמו דירה, כספים והון לזולת.

קרא עוד...

איך מוודא המצווה שערך וחתם על הצוואה שצוואתו תקויים?

home-740254 640זוהי שאלה קשה. מאחר שכדי לקיים צוואה חייבים להוכיח שהמצווה נפטר ואיננו בין החיים.

הטוב ביותר היה לו הנפטר היה מתייצב בפני רשם הירושות לאחר פטירתו ומבקש בעצמו צו קיום צוואה. מאחר שאין זה מציאותי, הרי שקיימות לעיתים בעיות במציאת הצוואה, בווידוא ל"מרבה עריכת הצוואות", שזו אכן צוואתו האחרונה והמחייבת.

היו מקרים שמשפחה שידעה על קיום צוואה לטובת בן משפחה בעוד שהאחרים "הושמטו" מהצוואה פנו לבית משפט ושחקו את ה"לא ראינו ולא שמענו" על הצוואה.

קרא עוד...

צוואה הדדית - שלך שלי, שלי שלך??

old-people-616718 640החוק קובע כי בסעיף 8 א' (א) כי בני זוג רשאים לערוך צוואה או שתיים מתוך הסתמכות על כך שבן הזוג עורך צוואה לטובת יורשים שמוסכמים על שניהם.

לרוב קיים מצב שהאחד מוריש לשני, והנפטר השני מוריש לילדיהם המשתפים של בני הזוג, אך קיימות גם אפשרויות אחרות.

קרא עוד...

קיפוח בן משפחה בצוואה

קיפוח בן משפחה בצוואהפעמים רבות כשמגיעים אלי אנשים לערוך צוואה הם מתלבטים באופן בו יערכו את הצוואה, כשברור להם שבגלל התנהגות של בן משפחה, אין הם רוצים שיירש חלק או אפילו בכלל מרכושם לאחר פטירתו, או פטירתה.

זכור לי, שאשה הגיעה אלי והבהירה שאיננה מעוניינת שבן אחד מבין ארבעת ילדיה יירש ממנה דבר.

שאלתי מדוע יוצא חלציה הזה בניגוד לשלושת האחים לא מקבל דבר?

קרא עוד...

עריכת צוואה ללא "השפעה בלתי הוגנת"

arm-wrestling-567950 640חשיבות רבה נודעת לעריכת צוואה ללא השפעה בלתי הוגנת. לכן חשוב כיצד מגיע האדם המצווה לעורך הדין, כדי להורות לו מהו רצונו: למי הוא רוצה להוריש את רכושו.

לעיתים קרובות מגיע האדם המצווה לעורך הדין, כשהוא נוסע במכונית של הבן/הבת/החתן, המסיע אותו לעורך הדין, המוכר לו מקשריו, כגון הקשרים העיסקיים או החברתיים. בהגיעו לעורך הדין, יודע האדם המצווה מלכתחילה שעורך הדין מקורב לבן (או הבת/החתן וכו'). במקרים אלה מורה האדם המצווה מה לכתוב, ועורך הדין עורך איתו צוואה שמפרטת את רצונותיו. לרוב, אין המצווה חושב מה יקרה לאחר פטירתו, אלא מתמקד ברצונו היום: כיצד להוריש את רכושו.

קרא עוד...

צוואה לבת מסוימת ולא לכל הילדים השפעה בלתי הוגנת או רצון ברור והגיוני

צוואה לבת משפחה מסוימת ולא לכל הילדיםבמשפט בו ייצגתי אישה, שהאב הוריש לה בצוואה את כל רכושו, העלה אחיה טענות קשות נגדה:

הטענה העיקרית היתה שהאישה – הלקוחה שלי, סילקה בכל פעם את אחיה מקרבת אביו, ולא אפשרה לו להיות בקרבתו. האח ציין שהאב גר בקרבת הלקוחה שלי והיא האכילה אותו ארוחות צהריים בביתה. בעלה היה הולך עם האב המוריש לבית הכנסת וכל פעם שניסה להגיע אל האב, היה אצל הבת, ומכאן שהיה תחת השפעתה המוחלטת.

האח, שהיה קצין משטרה, טען שעבודתו במשטרה אחראית ודרשה ממנו נוכחות יומיומית במשטרה ולא היה לו זמן רב לשהות לצידו של אביו.

קרא עוד...

התנגדות לצוואה בכתב יד

לפי סעיף 19 לחוק הירושה תשכ"ה 1965

מאחר שגוברת הנטייה, לעשות פעולות "כמו עורך דין", נוצר מצב שאנשים שאינם מודעים לדרישות של החוקים, יודעים בערך מה נדרש בעת עריכת מסמכים ולעיתים אי ההקפדה על הכללים גורמת לפסילת הרצון של עושה הפעולה. הדבר מוצא את ביטוייו בין היתר בצוואות.

קורה שעל מנת לחסוך מעצמם תשלום הסכום המומלץ לעריכת צוואה, על ידי לשכת עורכי הדין בסך של 1,600 ₪ ומע"מ ו/או מעל ומתחת לסכום זה, אנשים מחליטים לערוך ולהכין בעצמם את הצוואה.

document-428333 640

כך קרה גם במקרה שהובא לדיון בתיק שייצגתי, במקרה של שני בני זוג שערכו וכתבו מסמך וכנראה היתה הכוונה שיהיה צוואה בכתב יד. הנושא הגיע לדיון בבית המשפט והמשפט לגבי מהות המסמך, שנמשך משך כ-3 שנים!

על מנת לחסוך בהוצאות, ומכיוון שהם חשבו שהם יוכלו לעשות לבד את "מלאכת" כתיבת הצוואה, חברו השניים יחדיו וכתבו מסמך.

קרא עוד...

עורך דין צוואות וירושות בחיפה - קריות

neighborhood-802074 640האם צריך לבחור עורך דין לפי מקום המגורים של המצווה?

או..

לפי מקום הירושה?

"אני מבין שאתה עורך דין ירושות בחיפה, וגם עורך דין ירושות בקריות. אני מכיר אותך עוד מימי בית הספר בו למדנו יחד. הבעיה היא שהרכוש שלי נמצא בחלקו בתל אביב, בירושלים ובפתח תקווה. איך תוכל לערוך לי צוואה כשבכלל אינך רואה את הנכסים שלי?".

קרא עוד...

סעיף אריכות ימים

emotional-50309 640

לאחרונה הגיעו למשרדנו לא מעט לקוחות אשר ביקשו כי נטפל להם בזריזות בבקשה לצו ירושה או צו קיום צוואה. כאשר ביררנו מה הבהילות, התברר כי הלקוחות נשארו עם כספים בחשבון הבנק המשותף אולם לא ניתנה להם אפשרות לבצע בו כל פעולה. כך בנוסף למצבם הקשה לאחר פטירת בן/בת הזוג, נותרו ללא גישה לכספים שלהם בבנק.

קרא עוד...

איך צוואה פשוטה מסבכת חלוקת ירושה

brick-house-299766 640"אני צריך צוואה צ'יק צ'ק", אמר לי האיש כנכנס למשרד שלי. "ראיתי בחוץ עוד משפחה", והבנתי, שאתה, עורך דין יואב צח וכס, עורך דין בחיפה שעושה צוואות".

ביקשתי מהאיש שיישב, הבאתי לו כוס מים קרים, והסברתי:

"אני עורך דין, אינני עורך צוואה צ'יק צ'ק". אני שומע היטב מה דרוש לך, ומציע לערוך את הצוואה באופן מסודר וברור.

קרא עוד...

האם עיוור יכול להכין צוואה?

man-164962 640פנה אלינו אדם מבוגר בסביבות גיל ה- 80, וביקש לשנות את צוואתו.

מדובר באדם אלמן, ערירי, ומשפחתו מורכבת מאחיינים וקרובים רחוקים, אשר חלקם דואגים לו יפה. משיחה עם אותו אדון התברר כי הבנתו ומחשבותיו צלולות לחלוטין. אבל - האיש עיוור 100%, ובנוסף מצבו הפיזי לא טוב במיוחד.

קרא עוד...

צוואה לבת מסוימת ולא לכל הילדים

השפעה בלתי הוגנת או רצון ברור והגיוני

צוואה לבת משפחה מסוימת ולא לכל הילדיםבמשפט בו ייצגתי אישה, שהאב הוריש לה בצוואה את כל רכושו, העלה אחיה טענות קשות נגדה:

הטענה העיקרית היתה שהאישה – הלקוחה שלי, סילקה בכל פעם את אחיה מקרבת אביו, ולא אפשרה לו להיות בקרבתו. האח ציין שהאב גר בקרבת הלקוחה שלי והיא האכילה אותו ארוחות צהריים בביתה. בעלה היה הולך עם האב המוריש לבית הכנסת וכל פעם שניסה להגיע אל האב, היה אצל הבת, ומכאן שהיה תחת השפעתה המוחלטת.

קרא עוד...

מדוע לערוך צוואה?

friends-443901 640נגיעה בנושא המוות היא קשה, ומלווה לעתים בדעות קדומות רבות ואמונות טפלות. לכן קשה לאנשים צעירים בגילם לחשוב על נושא הצוואה.

כיום ללא צוואה ובהתאם לחוק הירושה, והיה וחו"ח אדם נפטר, רכושו יחולק באופן הבא בין בני משפחתו: בן (או בת) הזוג יקבל מחצית מהרכוש (העיזבון) והילדים יחלקו שווה בשווה במחצית השנייה של הרכוש.

קרא עוד...

8/6/2021.   המשרד של עו"ד יואב צח וכס עבר ב 15/1/2021 מרחוב העצמאות 54 בחיפה אל שד' הפלי"ם 7, בניין הפניקס בחיפה, ליד קריית הממשלה. המשרד בקריית ביאליק, ברחוב רחל 4, איננו פועל. בברכה,   עו"ד יואב צח וכס

עו"ד יואב צח מסייע לחיילות וחיילים שקיבלו שיבוץ בצה"ל, שאיננו תואם את יכולותיהם והישגיהם. קורה שמשבצים "לא לפי צורכי הצבא", כאשר מי שלמד 5 יחידות מחשב בהצטיינות מוצבת כטבחית, כשאין לה רקע בנושא והיכולות שלה הרבה מעבר לתפקיד של טבחית. קורה גם שמציבים כתצפיתנית מי שאיננה מסוגלת לשבת שעות מול מסך, אבל למדה והוכשרה באימוני ספורט להיות מדריכתירונים. אני פונה למערכת הצבאית  על מנת שיבדקו מחדש לאור התעודות של החיילת או החייל, ומנסים יחדיו לגרום לשינוי השיבוץ הלא מותאם. עו"ד יואב צח וכס

הציבור מוזמן לקרוא את המאמרים החדשים שנוספו לאתר. 

 

 

28/10/15

באתר זה קיימים 123 מאמרים שכתב עו"ד יואב צח וכס.המאמרים  מתחומים שבהם עוסק עורך דין יואב צח וכס. מתחומים רבים של חיי היום יום.

ניתן להעזר בהם כבסיס לטענות משפטיות. המאמרים נכתבו על סמך ניסיון של עורך דין יואב צח וכס בבתי משפט, בהסתמכות על מאמרים וספרות משפטית ענפה, כשכל האמור במאמר על סמך ייצוג שייצג לקוחות. 

עו"ד יואב צח וכס 

 

 


 

12/08/2015

מפורטל נכי צה"ל- התגמולים שמשולמים לפי אחוזי הנכות, לנכי צה"ל.

______________________________________________________________________________

12/08/2015

ראיון עם עו"ד יואב צח - הטיפול שהעניק אגף השיקום לחייל צה"ל ששתי רגליו נקטעו

  _________________________________________________________________________________

20/7/2014

ראיון עם עו"ד יואב צח - על גישור משפחתי


 

10/7/2014

ראיון רדיו עם עו"ד יואב צח - על העלמות של 14,000,000 ₪ ששייכים למשוחררי צהל בהתאם לחוק הפיקדון של חיילים משוחררים


 

 

 

20/02/14

נכה תובע את חברת החשמל - כתבה בוואלה


 

 27/01/09

עו"ד יואב צח וכס בבג"צ: "מישהו היה צריך למות כדי שמשהו יזוז"


שם:
טל:
מייל:

תוכן ההודעה

עורך דין ירושות | עורך דין עיזבון
קרית ביאליק: רחל 4, טל’ 04-8721480 | חיפה: העצמאות 54, טל’ 04-8622257 | פקס: 04-8622292
נייד יואב: 054-8127007 | מייל: joabzach@gmail.com

 

האמור באתר אינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף ליעוץ משפטי הניתן ע"י עורך דין.

יואב צח וכס - עורך דין, נוטריון ומגשרC כל הזכויות שמורות

בניה - שמרת מחשבים - בנייה ניהול ותחזוקת אתרים